Uwaga! Cyberprzestępcy podszywają się pod Straż Graniczną

Jak informuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – (CERT Polska) ostrzega przed telefonami, którzy podszywają się pod Straż Graniczną. W języku angielskim informują odbiorcę o rzekomej nielegalnej aktywności na granicy i grożą wydaniem nakazu aresztowania. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy od ofiar. Nie należy odpowiadać na takie połączenia ani nie podawać żadnych informacji. W razie wątpliwości należy skontaktować się ze Strażą Graniczną lub CERT Polska

Rozmowa często przebiega w ten sposób:
W słuchawce dobiega głos spikera, który po angielsku oznajmia o przejęciu paczki, skierowanej do Ciebie i zawierającej „nielegalne rzeczy”. Z tego powodu Straż Graniczna wydaje na Ciebie nakaz zatrzymania. Ale możecie skontaktować z funkcjonariuszem prowadzącym waszą sprawę. Funkcjonariusz poda propozycję „wykupienia się” od aresztu poprzez wprowadzenie danych swojej karty płatniczej w celu zapłacenia grzywny.

JEŚLI ODBIERZESZ — ROZŁĄCZ SIĘ I NIE ODDZWANIAJ!

Pamiętaj, że nie tylko nieznane numery mogą być niebezpieczne. Ofiarą Vishingu — czyli metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję godną zaufania, może paść połączenie od znanego, zapisanego w naszym telefonie numeru. Należy pamiętać, że oszuści stosują w swoich atakach również spoofing — polegający na przejęciu wybranego numeru i wykorzystaniu go, by udawać przedstawiciela jakiejś instytucji. Jeśli otrzymasz połączenie od znanego numeru i będziesz miał wątpliwości, że rozmówca nie jest tym, kim się podaje – rozłącz się i nie oddzwaniaj.

Jak nie dać się oszukać?

  • Przede wszystkim bądź ostrożny i zachowaj czujność
  • Jeśli odbierzesz telefon, w którym przedstawiciel zaufanej instytucji poprosi o podanie danych osobowych lub danych logowania – nie rób tego. Najlepiej samodzielnie skontaktuj się z tą instytucją. Możesz wybrać się do oddziału w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania lub zadzwonić na infolinię, której numer wskazany jest na oficjalnej stronie. Pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na numer z rejestru połączeń w telefonie – może należeć do przestępcy;
  • Kiedy rozmówca naciska Cię, straszy lub oczekuje natychmiastowej reakcji — nie daj się zmanipulować. Bądź asertywny, nie podejmuj pochopnych decyzji – zawsze zastanów się dwa razy. Pamiętaj, to Ty decydujesz, kiedy się rozłączysz i czy odbierzesz telefon.