BLACK FRIDAY — Nie daj się oszukać!

Przed nami Black Friday, a to początek przedświątecznych zakupów gdzie sklepy kuszą obniżkami i wyprzedażami. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed zwiększoną aktywnością internetowych oszustów. Członkowie zespołu CERT Polska poinformowali, że w ostatnim czasie odnotowano przypadki oszustw, które polegały na podszywaniu się pod znane marki odzieżowe i tworzą fałszywe sklepy online.

W sieci pojawiają się reklamy podszywające się pod znane marki oraz również możemy otrzymać takie reklamy na maila lub SMS-a. Kliknięcie w link przenosi nas na fałszywe strony sklepów internetowych. Tam proszeni jesteśmy o wypełnienie formularzy, które mają rzekomo zakończyć transakcję. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić nasze dane karty płatniczej lub bankowości internetowej.

O czym warto pamiętać?

1. Kupując przez internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
2. Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to policji w ustaleniu sprawcy.
3. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – „https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
4. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.