Uwaga na oszustwa na pokazach! W parlamencie rozpoczynają się prace nad zmianą przepisów!

Dziennikarze Faktu udali się na jeden z pokazów po tym jak czytelniczka zawiadomiła redakcję o otrzymanym zaproszeniu na rozdanie telewizorów.

Na miejscu okazało się, że w pokazach uczestniczą niemal sami seniorzy. Prowadzący pokaz przedstawił się zaznaczając, że jest z sąsiedztwa i mieszka tylko ulicę obok. Towarzyszyli mu asystenci, którzy bardzo szybko zaczęli swobodnie rozmawiać z przybyłymi na pokaz seniorami.

W międzyczasie odbywała się prezentacja produktów. Jednym z nich był ozonator w cenie 14 tys. zł. Pokazywany był także ekspres do kawy, wyciskarka do soków czy robot kuchenny. Każdy z produktów oferowany był w zawyżonej cenie!

Seniorzy mogli na miejscu kupić prezentowane produkty za gotówkę bądź na raty. Kiedy ktoś zastanawiał się czy podpisać umowę, asystenci stawali się nieprzyjemni.

Obiecywanych w czasie zapraszania na pokaz darmowych telewizorów oczywiście nie było. Asystenci przekonywali, że doślą je kurierem.

W rządzie ponad rok trwały prace nad przepisami przygotowanymi przez Urząd Ochrony Konkurencji I Konsumentów, które mają poprawić sytuację oszukanych konsumentów. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu zdecydowano, że projektem zajmą się posłowie. Projekt zakłada:

🔹wydłużenie czasu na odstąpienie od umowy zawartej podczas nieumówionej wizyty w domu lub wycieczki z 14 do 30 dni,

🔹wprowadzenie zakazu zawierania umów podczas pokazu czy wycieczki dotyczących usług finansowych,

🔹 wprowadzenie zakazu przyjmowania płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy (14 lub 30 dni) w odniesieniu do umów zawieranych podczas pokazu, wycieczki lub nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania konsumenta.

Głos Seniora w ramach akcji Stop Manipulacji – nie daj się oszukać działa na rzecz nagłaśniania i przestrzegania przed rożnego rodzaju oszustwami, którym ofiarom mogą paść seniorzy. Bardzo dużo uwagi poświeciliśmy tego typu pokazom i oszustwom sprzedażowym. Cieszymy się, że parlamentarzyści widzą, jak ważne jest ukrócenie nieuczciwych praktyk sprzedawców handlujących na pokazach.

link do całego artykułu:

https://www.fakt.pl/…/handlarze-wciaz…/shsr04b…

Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!

————————–

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych w ramach programu wieloletniego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

Edycja 2022.