Małopolska policja i ZUS ostrzegają przed oszustwami

Policja ostrzega, że głównym celem oszustów jest uzyskanie od swoich ofiar pieniędzy lub kosztowności. Przestępcy najpierw chcą zdobyć informację o tym ile posiadamy oszczędności i gdzie je przechowujemy.

Ostatnio do mieszkania seniorki z Małopolski, przyszła kobieta, która przedstawiła się jako pracownik ZUS-u i poinformowała o rzekomych zmianach w emeryturach. Seniorka niczego nie podejrzewając wpuściła oszustkę do swojego mieszkania. Ta poprosiła o podanie „czerwonych numerów seryjnych banknotów” z wcześniejszych emerytur. Seniorka wyjęła swoje oszczędności. Nie znalazła czerwonego numeru seryjnego, więc schowała z powrotem pieniądze do szafki, co oczywiście zauważyła oszustka.

Po chwili do mieszkania przyszła kolejna oszustka podszywająca się pod lekarza. Badanie i opis historii choroby miały zapewnić seniorce podwyżkę emerytury.

W trakcie przeprowadzania badania, druga z kobiet zabrała z szafki wszystkie pieniądze i wyszła z mieszkania. Nagle osoba podszywająca się pod lekarza otrzymała rzekomy pilny telefon i również musiała wyjść.

Seniorka o tym, że została okradziona zorientowała się gdy chciała schować swoje pieniądze w inne miejsce.

Głos Seniora w ramach akcji Stop Manipulacji- nie daj się oszukać przestrzega i apeluje żeby zachować czujność i pamiętać, że nie każdy ma szczere intencje. Wokół nas nie brakuje oszustów, którzy próbują wykorzystać naszą ufność i dobre serca.

Źródło:

https://malopolska.policja.gov.pl/…/25429,Emerycie…

————————–

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych w ramach programu wieloletniego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

Edycja 2022.