Oszustwo na WhatsApp

Drodzy Seniorzy!

Czy wiecie jak wygląda oszustwo na komunikator WhatsApp?

Po zamieszczeniu przez seniora oferty sprzedaży przedmiotu w serwisie OLX, oszuści kontaktują się z nim przez komunikator WhatsApp. Senior otrzymuje od przestępców link do fałszywej strony np. platformę OLX i pozwalającą na finalizację transakcji.

Oszuści manipulują ofiarą i zachęcają do wprowadzenia na fałszywej platformie m.in. dane karty bankowej seniora wraz z kodem CVV. W ten sposób chcą pozornie przekazać pieniądze za zakup przedmiotu od seniora.Jak nie dać się oszukać? Apelujemy, aby nigdy nie korzystać z linków, które przychodzą do nas w wiadomościach. Najbezpieczniejszą metodą jest samodzielne wpisanie adresu strony internetowej danego serwisu lub platformy bankowej. Za każdym razem należy sprawdzić czy dana strona internetowa jest bezpieczna.

W sytuacji, kiedy korzystamy ze specjalnych kodów autoryzacyjnych przesłanych np. SMS-em należy zawsze sprawdzić, czy dany kod zawiera polskie znaki.

Zanim potwierdzimy transakcję, zawsze powinniśmy upewnić się czy numer konta odbiorcy oraz kwota transakcji są zgodne z tym, co chcemy zrobić.Niestety wyjątkowa sytuacja powoduje, że do „pomocy” seniorom włączają się również oszuści, dostrzegając szybki i łatwy zysk w obliczu wybuchu społecznej paniki .

Wszechobecny lęk, szczególnie wśród osób w wieku 60+, skrzętnie wykorzystują manipulatorzy na wielu płaszczyznach. Działają w Internecie, ale też w kontakcie bezpośrednim. Do tej pory oszuści wymyślili ponad 30 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych❗️ Informacje na ten temat spływają do policji z całej Polski. Chcąc uchronić seniorów przed tym zjawiskiem, Stowarzyszenie MANKO rozpoczęło w marcu 2020 roku akcję Stop Korona-Oszustwom w ramach realizowanej kampanii Stop Manipulacji – nie daj się oszukać.