Oszustwa na portalach ogłoszeniowych

Drodzy Seniorzy! 

Jeśli korzystacie z portali ogłoszeniowych, na których można zamieszczać oferty sprzedaży towaru, uważajcie na oszustów! 

W ostatnim czasie oszuści coraz częściej podszywają się pod osoby kupujące, a następnie wysyłają do osoby wystawiającej ofertę link z formularzem. W podesłanym formularzu, sprzedający musi podać kod CVV, znajdujący się na odwrocie karty bankowej. W ten sposób oszuści dostają dostęp do konta bankowego ofiary i kradną pieniądze.

UWAGA! Pamiętajcie, że kod CVV podaje się jedynie w przypadku gdy sami robimy zakupy, a nie, gdy ktoś kupuje od nas!

Więcej informacji na temat tego rodzaju oszustwa znajdziecie na stronie: https://glos24.pl/tak-teraz-dzialaja-oszusci-juz-ponad-100-osobom-w-krakowie-wyczyscili-konta?fbclid=IwAR0WZ8YsyI9W2YC_Bsg9ig6ZmCBxcsSWsJTAhclhcwI497cMfhi9syQ1xZo 

A tymczasem radzimy, jak nie dać się oszukać podczas korzystania z portalu ogłoszeniowego:

  • Nie klikaj w linki przesyłane przez „kupujących”, ani nie podawaj swoich danych po kliknięciu w ten link – fałszywe strony internetowe są bardzo podobne do tych prawdziwych! 
  • Nigdy nie przekazuj swoich danych: numeru konta bankowego, kodu CVV czy swoich danych osobowych – mogą one zostać wykorzystane do wyłudzenia pieniędzy! 
  • Czytaj każde wiadomości SMS z kodem autoryzacyjnym, które dostajesz od banku! 
  • Pamiętaj, że wywieranie presji czasu i pośpiechu może świadczyć o próbie oszustwa – zachowaj czujność!