Black Friday, Cyber Monday – nie dajmy się oszukać!

Drodzy Seniorzy!

W dzisiejszym poście chcielibyśmy poruszyć bardzo ważną sprawę dotyczącą zakupów przez Internet czasie tzw. „Black Friday” oraz „Cyber Monday”. W ostatnich latach święto wyprzedaży dosięgło Polskę. Przedsiębiorcy kuszą atrakcyjnymi ofertami. Jednakże, nie zawsze rabaty, które są nam obiecywane, stanowią rzeczywistą znaczącą obniżkę ceny.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed nieuczciwymi praktykami firm, które coraz to bardziej przybierają na sile:

  • Żonglerka cenami –  czyli stwarzanie pozoru, że promocja jest atrakcyjna  poprzez podnoszenie cen kilka dni wcześniej, by tuż przed słynnym świętem zakupowym je obniżyć.
  • Promocyjne „przynęty” – czyli zachęcanie rzekomo wysoką obniżką do zakupu różnych artykułów, podczas gdy w rzeczywistości promocja dotyczy jedynie wybranych produktów. Klient widzi informację „drugi produkt za -50%”, po czym okazuje się, że chodzi wyłącznie o towary konkretnej marki a nie cały asortyment sklepu.
  • Niejasne naliczanie rabatów – zamiast deklarowanej wysokiej obniżki ceny, klient otrzymuje mniejszy upust.
  • Anulowanie opłaconych zamówień – najczęściej z powodu „błędu systemu”.

W ramach akcji „Stop Manipulacji, nie daj się oszukać!” prosimy odwiedzić stronę UOKiK pod adresem https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16980

Znają tam Państwo szczegółowy poradnik na temat tego, jak wyjść cało z szału zakupów i wyprzedaży.