Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora od ponad 10 lat edukuje i ostrzega przed zagrożeniami jakie czyhają na seniorów w przestrzeni informacyjnej. Prowadzimy działania w ramach kampanii „Stop Manipulacji. Nie Daj Się Oszukać”. W najnowszym artykule przestrzegamy przed fałszywymi zakwaterowaniami. Na tego typu oszustwa muszą uważać szczególnie ci, którzy planują dłuższą wycieczkę i poszukują odpowiedniego lokum.
Oszustwo to polega na zamieszczeniu w internecie i na portalach informacyjnych fikcyjnych ogłoszeń o miejscach noclegowych po atrakcyjnych cenach. Potencjalną ofiarę łatwo jest skusić znakomitą lokalizacją, malowniczymi widokami za znacznie obniżoną kwotę. Zaliczka, którą należy wpłacić odpowiednio wcześnie, nie budzi zastrzeżeń. Jest zwyczajową formą zabezpieczenia rezerwacji noclegu, zarówno dla właściciela, jak i klienta. W rezultacie ofiara jest przekonana, że opłacony pokój już na nią czeka. Z przedpłat niestety nie da się zrezygnować. Naszą czujność powinna wzbudzić przede wszystkim znikoma ilość informacji o danym obiekcie, na przykład, tylko numer telefonu komórkowego. Im bardziej takie
ogłoszenie jest anonimowe, tym bardziej powinniśmy być ostrożni.
Jeśli zauważymy, iż zdjęcia lub jakiekolwiek inne dane zostały „skradzione” i widnieją na innych stronach oferujących noclegi, należy takie dowody zabezpieczyć w postaci zrzutu ekranu. Warto wtedy niezwłocznie skontaktować się z administratorem strony, by takie ogłoszenie zostało zablokowane i złożyć stosowne zawiadomienie na policję.
Apelujemy, by zachować ostrożność i nie dawać się nabrać na niskie okazje cenowe. Najpierw warto się upewnić, na ile dane ogłoszenie jest prawdziwe. W tym celu można sprawdzić lokalizację i adres oferowanej miejscówki, porównać cenę wynajmu z tymi o podobnym standardzie i lokalizacji. Dobrym sposobem jest też sprawdzenie, jakie opinie zostały wystawione placówce wypoczynkowej, nad którą się zastanawiamy. Pamiętajmy, że jeśli dany obiekt działa legalnie, to powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. Jeśli mamy wpłacać zaliczkę, to wszelkie alternatywne formy możliwej wpłaty powinny wzbudzić w nas podejrzenia. Warto także zachować całą dokumentację, związaną z transakcją, przelewy, a także e-maile, a w miarę możliwości domagać się wystawienia faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Pamiętajmy o zachowaniu czujności!