Oszustwo na PIT

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora od ponad 10 lat, w ramach kampanii „Stop Manipulacji. Nie Daj Się Oszukać”, edukuje i ostrzega przed zagrożeniami jakie czyhają na seniorów w przestrzeni informacyjnej. W dzisiejszym artykule chcemy szczególnie uczulić na oszustwo na PIT. Jest to nowa metoda, którą oszuści wykorzystują celem wyłudzenia danych i pobrania środków pieniężnych z konta, wykorzystując w tym celu serwisy pomocne przy rozliczaniu PIT.

Komunikat wydany w ubiegłym tygodniu, w czwartek 24 kwietnia przestrzega przed nową metodą oszustw. Tym razem padło na serwisy, takie jak e-Urząd Skarbowy, Twój e-PIT czy też e-TOLL oraz e-Sprawozdania Finansowe. Według informacji podanych przez ministerstwo, oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail lub SMS z informacjami dotyczącymi aktualizacji danych, powiadomień z urzędów, potrzeby dokonania korekty, czy zwrotu podatku.

W wiadomościach pojawiają się załączniki oraz linki wraz z informacjami zachęcającymi do pobrania pliku lub otworzenia podanej strony. Są to działania, które ułatwiają oszustom wyłudzenie danych, dlatego absolutnie nie należy klikać w dołączone do wiadomości załączniki. Możemy wówczas nieświadomie zapewnić osobom nieupoważnionym dostęp do naszych danych osobowych, adresu, hasła do poczty elektronicznej oraz numer konta bankowego.

Należy mieć na uwadze, że Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa nigdy nie powiadamiają nas o konieczności weryfikacji deklaracji PIT ani też nie załączają do swoich wiadomości podejrzanych linków. Nie wymagają również potwierdzenia danych rachunkowych z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.

Pamiętajmy, że wszelkiego typu wiadomości, które zachęcają do pobrania czegokolwiek lub kliknięcia w niebezpieczne linki, należy traktować z wielką ostrożnością. Jeśli nie mamy pewności, co do ich wiarygodności, wówczas pod żadnym pozorem nie powinniśmy na nie wchodzić, gdyż mogą one stanowić próbę wyłudzenia od nas poufnych informacji!

Jeśli otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość SMS czy e-mail i mamy wątpliwości co do jej autentyczności, należy niezwłocznie skontaktować się z infolinią KAS: 22 330 03 30. Warto również skorzystać z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich fałszywych domen, SMS-ów, a także innych incydentów, związanych z incydentami w zakresie wyłudzania poufnych danych.

Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz w ostatnich dniach składania deklaracji podatkowych!