OSZUSTWO NA ZNAJOMOŚCI

Oszustwo na znajomości, znane również jako oszustwo romantyczne lub „romance scam”, to przestępstwo, w którym oszuści nawiązują relacje z ofiarami, często przez internet, w celu wyłudzenia od nich pieniędzy. Tego typu oszustwa są szczególnie bolesne, ponieważ oprócz strat finansowych, ofiary często doświadczają także emocjonalnego urazu. Seniorzy są często celem takich oszustw, ponieważ mogą być bardziej podatni na próby nawiązania kontaktu i chętniej angażują się w nowe znajomości.

Mechanizm działania oszustwa

 1. Nawiązanie kontaktu:
  • Oszuści nawiązują kontakt z ofiarą za pośrednictwem portali randkowych, mediów społecznościowych, e-maila czy nawet aplikacji do czatowania. Często używają fałszywych profili z atrakcyjnymi zdjęciami i fałszywymi informacjami.
 2. Budowanie zaufania i zaangażowania emocjonalnego:
  • Oszuści poświęcają czas na budowanie relacji z ofiarą, wymieniając wiadomości, rozmawiając przez telefon i tworząc iluzję głębokiego zaangażowania emocjonalnego. Często twierdzą, że są zakochani i planują wspólną przyszłość.
 3. Prośby o pomoc finansową:
  • Po zbudowaniu zaufania, oszuści zaczynają prosić o pieniądze. Mogą twierdzić, że mają nagłe problemy finansowe, takie jak choroba, wypadek, problemy z pracą czy kradzież. Często proszą o pomoc w formie przelewu bankowego, przekazu pieniężnego, kart przedpłaconych lub kryptowalut.
 4. Ciągłe prośby i eskalacja sytuacji:
  • Jeśli ofiara zgodzi się na jedną prośbę, oszuści zwykle wracają z kolejnymi, twierdząc, że potrzebują więcej pieniędzy z powodu nowych problemów. Proces ten może trwać miesiące, a nawet lata, zanim ofiara zorientuje się, że padła ofiarą oszustwa.
 5. Zniknięcie oszusta:
  • Kiedy oszust uzna, że wyciągnął od ofiary wystarczającą ilość pieniędzy lub gdy ofiara zaczyna podejrzewać oszustwo, przestaje się kontaktować, często znikając bez śladu.

Jak rozpoznać oszustwo na znajomości?

 1. Zbyt szybkie zaangażowanie emocjonalne:
  • Jeśli osoba, z którą dopiero co nawiązałeś kontakt, szybko wyznaje głębokie uczucia, może to być znak ostrzegawczy.
 2. Unikanie osobistych spotkań:
  • Oszuści często mają wymówki, dlaczego nie mogą spotkać się osobiście, na przykład twierdzą, że pracują za granicą, są na misji wojskowej lub mają inne zobowiązania.
 3. Prośby o pieniądze:
  • Prośby o wsparcie finansowe są typowym znakiem oszustwa. Szczególnie podejrzane są sytuacje, w których prośby pojawiają się po krótkim czasie znajomości.
 4. Niejasne informacje i sprzeczności w opowieściach:
  • Oszuści mogą podawać sprzeczne informacje o sobie lub niejasne szczegóły dotyczące ich życia i pracy.

Jak się chronić przed oszustwami na znajomości?

 1. Zachowaj ostrożność w sieci:
  • Uważaj na osoby, które szybko wyznają miłość lub proszą o pieniądze. Zawsze bądź sceptyczny wobec osób, które poznajesz online.
 2. Weryfikuj informacje:
  • Sprawdzaj szczegóły podane przez osobę, z którą nawiązujesz kontakt. Możesz korzystać z wyszukiwarek internetowych, aby zweryfikować zdjęcia i informacje.
 3. Nie wysyłaj pieniędzy:
  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy osobie, którą znasz tylko przez internet, niezależnie od tego, jak przekonująca wydaje się jej historia.
 4. Rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi:
  • Konsultuj się z zaufanymi osobami, jeśli masz wątpliwości co do nowej znajomości. Często osoba z zewnątrz może zauważyć coś, co Tobie umknęło.

Podsumowanie

Oszustwo na znajomości to perfidna forma przestępstwa, która może przynieść ofiarom zarówno straty finansowe, jak i emocjonalne. Ważne jest, aby być świadomym metod stosowanych przez oszustów i zachowywać ostrożność w nawiązywaniu nowych znajomości, zwłaszcza online. Edukacja, zdrowy sceptycyzm i konsultacje z zaufanymi osobami mogą pomóc w ochronie przed tego typu oszustwami. Pamiętaj, że prawdziwa miłość i przyjaźń nie wymagają wysyłania pieniędzy obcym osobom.