OSZUSTWO „NA WNUCZKĘ” I „NA POLICJANTA”

W dobie cyfryzacji i rosnącej liczby oszustw internetowych, tradycyjne metody oszustw również nie tracą na popularności. Oszustwa „na wnuczkę” i „na policjanta” to przykłady wyrafinowanych działań, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy, głównie od osób starszych. W artykule omówimy, jak działają te oszustwa, jak je rozpoznać i jakie kroki podjąć, aby się przed nimi uchronić.

Czym są oszustwa „na wnuczkę” i „na policjanta”?

Oszustwo „na wnuczkę”

Oszustwo „na wnuczkę” to metoda wyłudzenia pieniędzy, w której oszuści podszywają się pod członka rodziny, najczęściej wnuczka, i proszą o pilną pomoc finansową. Przestępcy często dzwonią do osób starszych, twierdząc, że są w trudnej sytuacji (np. wypadek, kłopoty finansowe) i potrzebują szybkiej pożyczki.

Oszustwo „na policjanta”

Oszustwo „na policjanta” polega na tym, że oszust podszywa się pod funkcjonariusza policji i informuje ofiarę, że jej pieniądze są zagrożone. Przestępca może twierdzić, że prowadzi śledztwo w sprawie przestępstwa, w którym ofiara jest zagrożona, i że musi ona przekazać swoje oszczędności „w celu ich zabezpieczenia”.

Jak działają te oszustwa?

Schemat oszustwa „na wnuczkę”:

  1. Telefon od rzekomego wnuczka: Oszust dzwoni do osoby starszej, podając się za wnuczka lub innego bliskiego krewnego. Często używa imienia faktycznego członka rodziny, aby uwiarygodnić swoją tożsamość.
  2. Pilna prośba o pomoc: Oszust opowiada wymyśloną historię o nagłej potrzebie finansowej, np. wypadku samochodowym, problemach z prawem czy konieczności opłacenia pilnych rachunków.
  3. Instrukcje przekazania pieniędzy: Oszust prosi o przekazanie gotówki poprzez kuriera, przelew bankowy lub inne metody. Czasami wysyła „zaufanego znajomego” po odbiór pieniędzy.

Schemat oszustwa „na policjanta”:

  1. Telefon od rzekomego policjanta: Oszust dzwoni, przedstawiając się jako funkcjonariusz policji, często podając fikcyjne nazwisko i numer odznaki.
  2. Scenariusz zagrożenia: Oszust twierdzi, że ofiara jest na celowniku przestępców lub że jej oszczędności w banku są zagrożone. Może również sugerować, że pracownicy banku są zamieszani w przestępczą działalność.
  3. Prośba o współpracę: Oszust prosi ofiarę o wycofanie pieniędzy z konta bankowego i przekazanie ich „w celu zabezpieczenia”. Czasami instruuje, aby przelać środki na specjalne konto „policyjne” lub przekazać gotówkę kurierowi.

Podsumowanie

Oszustwa „na wnuczkę” i „na policjanta” są niestety bardzo skuteczne i mogą dotknąć każdego, zwłaszcza osoby starsze. Kluczem do ochrony przed nimi jest świadomość, ostrożność i dokładna weryfikacja wszelkich nieoczekiwanych próśb o pomoc finansową. Pamiętajmy, że prawdziwe instytucje nigdy nie będą żądać od nas pieniędzy w sposób, jaki przedstawiają oszuści. Zachowajmy czujność i uczmy naszych bliskich, jak rozpoznawać i unikać tych niebezpiecznych pułapek.