FAŁSZYWY SKLEP/BANK/PORTAL – NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

W dobie Internetu, oszustwa online stają się coraz bardziej wyrafinowane i powszechne. Fałszywe sklepy internetowe, banki i portale społecznościowe to tylko niektóre z metod, które cyberprzestępcy wykorzystują, aby wyłudzić od nas pieniądze i dane osobowe. W tym artykule przedstawimy, jak rozpoznać te oszustwa i jakie kroki podjąć, aby się przed nimi bronić.

Fałszywe sklepy internetowe

Fałszywe sklepy internetowe to strony, które udają legalne sklepy, aby wyłudzić pieniądze za towary, które nigdy nie zostaną dostarczone. Mogą one wyglądać bardzo profesjonalnie, co sprawia, że łatwo dać się oszukać.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

 1. Zbyt niskie ceny: Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, warto być ostrożnym. Niskie ceny mogą być przynętą na nieświadomych klientów.
 2. Brak informacji kontaktowych: Rzetelny sklep internetowy powinien posiadać pełne dane kontaktowe, w tym adres fizyczny i numer telefonu. Brak tych informacji to sygnał ostrzegawczy.
 3. Opinie klientów: Sprawdź opinie o sklepie w internecie. Negatywne komentarze i brak historii transakcji mogą świadczyć o oszustwie.
 4. Bezpieczne połączenie: Upewnij się, że strona używa bezpiecznego połączenia (https). Brak tego protokołu oznacza, że Twoje dane mogą nie być odpowiednio chronione.

Fałszywe banki

Fałszywe banki to strony internetowe, które udają prawdziwe instytucje finansowe, aby wyłudzić dane logowania i pieniądze od swoich ofiar.

Jak rozpoznać fałszywy bank?

 1. Adres URL: Fałszywe banki często używają adresów URL, które są bardzo podobne do prawdziwych stron banków, ale z drobnymi różnicami (np. literówki). Zawsze dokładnie sprawdzaj adres strony.
 2. Brak certyfikatu SSL: Prawdziwe strony bankowe zawsze używają certyfikatów SSL, które zapewniają bezpieczne połączenie (https). Brak tego protokołu to poważny sygnał ostrzegawczy.
 3. Nieoczekiwane wiadomości: Banki nigdy nie proszą o podanie danych logowania przez e-mail czy SMS. Jeśli otrzymasz taką prośbę, skontaktuj się bezpośrednio z bankiem, aby zweryfikować jej autentyczność.
 4. Wygląd strony: Fałszywe strony bankowe mogą wyglądać prawie identycznie jak oryginały, ale mogą zawierać drobne różnice w wyglądzie lub funkcjonalności. Zawsze zwracaj uwagę na szczegóły.

Fałszywe portale społecznościowe

Fałszywe portale społecznościowe to strony, które udają popularne platformy społecznościowe, aby wyłudzić dane logowania lub zainfekować urządzenie użytkownika złośliwym oprogramowaniem.

Jak rozpoznać fałszywy portal społecznościowy?

 1. Nieznany adres URL: Sprawdź dokładnie adres URL strony. Fałszywe portale często używają podobnych, ale nieco zmienionych adresów.
 2. Wygląd strony: Fałszywe strony mogą nieco różnić się od prawdziwych. Zwróć uwagę na logo, układ i funkcjonalność strony.
 3. Nieoczekiwane prośby: Portale społecznościowe nigdy nie proszą o podanie danych logowania przez e-mail czy SMS. Jeśli otrzymasz taką prośbę, zweryfikuj ją bezpośrednio na stronie głównej portalu.
 4. Bezpieczne połączenie: Upewnij się, że strona używa bezpiecznego połączenia (https). Brak tego protokołu to sygnał, że strona może być niebezpieczna.

Podsumowanie

Oszustwa fałszywe sklepy, banki i portale społecznościowe są coraz bardziej zaawansowane, ale można się przed nimi skutecznie bronić, stosując odpowiednie środki ostrożności. Świadomość potencjalnych zagrożeń, dokładna weryfikacja stron internetowych i ostrożność w podawaniu danych osobowych to kluczowe elementy ochrony przed cyberprzestępcami. Pamiętajmy, że lepiej jest poświęcić trochę czasu na weryfikację, niż później żałować utraconych pieniędzy i danych.