Dwie seniorki z Nowej Huty zostały oszukane metodą „na wnuczka”

Do zdarzeń doszło 22 i 23 sierpnia w Krakowie w Nowej Hucie. Jedna z pokrzywdzonych kobiet przekazała fałszywemu wnukowi 70 tys zł oraz kosztowności, druga oddała 130 tys. zł.

Oba przypadki wyglądały bardzo podobnie. Najpierw do pokrzywdzonej dzwonił oszust podszywający się pod wnuczkę, która rzekomo miała spowodować wypadek, w wyniku którego zmarła ciężarna kobieta. Pieniądze miały być potrzebne aby uniknąć więzienia. Aby cała sytuacja wyglądała wiarygodniej do rozmowy włączył się rzekomy policjant, który wydawał seniorce polecenia i rozłączył się dopiero gdy osoba odbierająca pieniądze oddaliła się z majątkiem starszej kobiety.

W przypadku drugiego oszustwa 75-letnia kobieta odebrała telefon od mężczyzny podającego się za jej wnuka. Historia jaką usłyszała była praktycznie taka sama jak ta, którą usłyszała seniorka oszukana dzień wcześniej. Kobieta przekazała „kurierowi” pieniądze i biżuterię. Cały czas rozmawiając przez telefon z oszustem podającym się za policjanta, udała się do bliskich chcąc pożyczyć dodatkowe pieniądze. Rodzina zorientowała się, że seniorka została oszukana. Krewni zawieźli ją na komisariat policji.

📢Głos Seniora w ramach akcji Stop Manipulacji – nie daj się oszukać, ostrzega przed oszustwami, które mogą dotknąć seniorów. Oszuści wykorzystują dobre serca, chęć pomocy i ufność seniorów. Rozmawiajmy z naszymi bliskimi o metodach działania oszustów.

Źródło i więcej informacji:

https://tiny.pl/wm1fb

Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!

————————–

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych w ramach programu wieloletniego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

Edycja 2022.