Czy osoby przed naszymi drzwiami to na pewno pracownicy administracji?

Drodzy Seniorzy!

W ramach akcji „Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!” chcielibyśmy przestrzec Was przed oszustami podającymi się za pracowników administracji.

Przestępcy uciekają się do różnych sposobów kradzieży, nie działają tylko i wyłącznie w Internecie – mogą oni również zapukać do naszych drzwi. W ostatnim czasie dwie starsze osoby z Wrocławia zostały oszukane na tzn. „parawan”. Metoda parawanu poleca na uwiarygodnieniu swojej historii poprzez odpowiedni strój i zachowanie. Oszust może mieć na sobie ubranie robocze, nosić teczkę, lub notatnik z długopisem. Wtedy podświadomie zaczynamy ufać takiej osobie. Tak było zaledwie parę dni temu we Wrocławiu. Nieznany mężczyzna zapukał do drzwi ponad 80-letniej seniorki. Od razu zaczął rozpościerać wspomniany wcześniej parawan. Opowiedział historię o rzekomej dezynfekcji budynku, którą właśnie przeprowadza. Właścicielka mieszkania wpuściła go do środka. Udało mu się odwrócić uwagę seniorki i ukraść torebkę z zawartością kilkunastu tysięcy złotych.

Dolnośląska policja przygotowała krótki poradnik jak zachować się na wypadek wizyty nieznanej osoby z administracji:

– przed otwarciem drzwi należy spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,

– jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,

– w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

Więcej informacji: https://www.policja.pl/…/196007,Czy-osoby-przed…