Krakowscy seniorzy oszukani metodą „na policjanta”.

Drodzy Seniorzy!

W ostatnim czasie nasiliły się próby oszustw osób starszych „na policjanta”, „na członka rodziny”, bądź „na szczepionkę”. Niestety, pomimo licznych apeli policji, oszuści wciąż okradają niewinnych ludzi.

W ramach akcji „Stop Manipulacji – nie daj się oszukać!” pragniemy przytoczyć dwie sytuacje z Krakowa, które rozegrały się na przestrzeni kilka ostatnich dni – ku przestrodze.

10 listopada br. Krakowska policja otrzymała kolejne zgłoszenie o przestępstwie. 70-letnia mieszkanka Krakowa zgłosiła w komisariacie V, że nieznany sprawca podczas rozmowy telefonicznej, przedstawiając się jako „policjant Jerzy Potocki z KWP w Krakowie”, poinformował, że jej pieniądze w banku są zagrożone i mogą zostać skradzione. W wyniku tej rozmowy, kobieta wypłaciła z banku 70 tysięcy złotych, które następnie pozostawiła w koszu na śmieci przekonana, iż pomaga policjantom w „tajnej akcji”.

Z kolei 80-latek zgłosił, że 9 listopada br. odebrał telefon od mężczyzny, który poinformował go, iż do jego miejsca zamieszkania zostanie dostarczona korespondencja z ZUS-u i poprosił o weryfikację adresu. Następnego dnia (10 listopada) zadzwonił mężczyzna podający się za „policjanta Krzysztofa Janickiego z CBŚ” i wypytywał o poprzedni „telefon z ZUS”. Poinformował on mężczyznę, iż wcześniejszy telefon był oszustwem i potrzebuje pomocy seniora w prowokacji i złapaniu przestępców. Starszy mężczyzna za namową „policjanta” udał się z żoną do banku, gdzie małżeństwo zaciągnęło dwa kredyty na łączną kwotę 65 000 zł. Następnie wybraną z konta gotówkę pozostawili pod jednym z zaparkowanych samochodów.