Banki nieprzyjazne seniorom?!

Mój mąż poszedł rano do banku. Przed nim w kolejce stała starsza pani, której pracownica banku tłumaczyła schemat wypłaty gotówki. Seniorka miała problem ze słuchem, dlatego trzeba było jej wszystko kilka razy głośno powtórzyć. W rezultacie, mój mąż dowiedział się, że starsza pani ma na koncie 90 tysięcy złotych, a chce wypłacić 70 tysięcy złotych. Na wybranie tak wysokiej kwoty trzeba się uprzednio umówić, więc seniorka przyjdzie w piątek, między godziną 12 a 13. Informację o terminie oraz wysokości wypłaty usłyszał nie tylko mój mąż, ale zapewne również osoby postronne.

Seniorzy i gotówka – problemy z bankowością dla osób starszych

Seniorzy, którzy nie korzystają z kart płatniczych ani internetowej bankowości, płacą gotówką. Wolą bowiem udać się do banku i załatwić sprawę osobiście, zamiast przez Internet. Osoby starsze często mają problemy ze słuchem, dlatego niekiedy daną informację trzeba im kilka razy powtórzyć. Co więcej, pracownik banku musi mówić głośniej, co całkowicie eliminuje jakąkolwiek dyskrecję w banku. W efekcie osoby postronne mogą dowiedzieć się, ile dany klient ma pieniędzy na koncie, jaką kwotę zamierza wypłacić i kiedy planuje przyjść po gotówkę.

Brak bezpieczeństwa seniorów w bankach

Znane są przypadki, kiedy seniorzy zostali pozbawieni oszczędności życia przez nieostrożność pracowników banku. Opisana sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa seniorów. Brak dyskrecji ze strony pracowników banku może doprowadzić do tego, że osoby starsze staną się łatwym celem oszustów i mogą paść ofiarą prób wyłudzeń, manipulacji lub nawet napadów – szczególnie jeśli wiadomo wcześniej, kiedy i w jakim celu seniorzy odwiedzą bank.

Banki a prywatność danych seniorów

Gdyby pracownicy banków mieli na uwadze bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych klientów, taka sytuacja nie miałaby miejsca. Pracownicy banku powinni dbać o dyskrecję i prywatność, niezależnie od wieku klientów.

Apelujemy – Banki dołączcie do kampanii “Banki Przyjazne Seniorom”!

W ramach kampanii “Banki Przyjazne Seniorom”, banki powinny:

  • Przeszkolić pracowników z zakresu komunikacji z osobami starszymi, empatii i cierpliwości, by lepiej rozumieli potrzeby seniorów.
  • Wprowadzić dokumenty i formularze pisane dużą, pogrubioną czcionką, by ułatwić ich czytanie osobom starszym.
  • Zachować czujność – przy wypłatach większych kwot upewnić się, czy klient senior nie jest ofiarą manipulacji.
  • Wyznaczyć specjalnego opiekuna seniora, który pomagałby w bezpiecznym załatwianiu spraw bankowych, zwłaszcza w przypadku dużych wypłat gotówki.