Seniorze, uważaj na swoje mieszkanie

Osoby starsze coraz częściej padają ofiarą oszustw, których podstawą jest chęć przejęcia mieszkania.

Oto dwa najczęstsze schematy, które wykorzystują przestępcy:

  • mieszkanie za pożyczkę – oszust oferuje pożyczkę? pod zastaw nieruchomości jako pomoc w wyjściu z kiepskiej sytuacji finansowej.

Zwykle przestępca działa wraz z fałszywym notariuszem, który przygotowuje niekorzystną dla seniora umowę. Wraz z podpisem, mieszkanie przechodzi w posiadanie oszusta, a niekiedy senior otrzymuje inne, mniejsze mieszkanie, które okazuje się ruderą.

  • mieszkanie za opiekę – przestępca pojawia się w życiu samotnego seniora i nawiązuje z nim więź.

Manipulując emocjami osacza osobę starszą, która przekazuje mu coraz więcej danych poufnych jak np. dostęp do konta bankowego ? , a z czasem zapisuje mu mieszkanie. Tym sposobem oszust zyskuje nowe lokum i dostęp do oszczędności seniora

Stowarzyszenie MANKO-Głos Seniora ostrzega seniorów:

Czytajcie uważnie umowy, które podpisujecie!

Jeśli nie rozumiecie pewnych zapisów – pytajcie lub poproście o pomoc członków rodziny lub młodszych, życzliwych sąsiadów.

Kampania Bezpieczny i Aktywny Senior w Sieci – Stop Manipulacji – nie daj się oszukać, organizowana przez Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem MANKO jest współfinansowana ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2024